تبلیغات
هم اندیشی - 8 نکته جالب که باید در مورد وایکینگ ها بدانید

8 نکته جالب که باید در مورد وایکینگ ها بدانید

جمعه 14 آبان 1395 09:13 ب.ظ

 

8 نکته جالب که باید در مورد وایکینگ ها بدانید

 • 8 نکته جالب که باید در مورد وایکینگ ها بدانید

  بهتر است هرآنچه تاکنون در مورد نحوه لباس پوشیدن جنگجویان وایکینگ تصور می‌کردید را از یاد ببرید. مطمئنا جنگجویان شمالی از کلاه‌خود استفاده می‌کردند، اما آیا کلاه‌خودشان شبیه آنچه در فیلم‌ها دیده‌ایم، شاخ داشت؟ با وجود آنکه وایکینگ های قرون وسطی هیچ شباهت رفتاری با وایکینگ‌های قرن نهم ندارند اما هنوز هم در بسیاری از فیلم‌ها، کارتون‌ها و داستان‌ها از این مردم، تصویری وحشی ارائه می‌شود. در تصاویری که از زمان وایکینگ ها به‌جا مانده است، چنین کلاه‌خودهایی دیده نمی‌شود و تنها کلاه‌خودی که از زمان آن کشف شده است، شاخ ندارد. نقاشان و تصویرگران، احتمالا در قرن نوزدهم میلادی، چنین کلاه‌خودهایی را در آثار خود خلق کرده‌اند. آنها احتمالا از توصیفاتی که مورخان رومی و یونانی دوره‌ی باستانی در مورد ساکنان شمالی اروپا کرده‌اند، الهام گرفته بودند. با گجت نیوز همراه باشید.

  اسکی، تفریح محبوب وایکینگ ها بود

  ساکنان مناطق اسکاندیناوی، حداقل شش هزار سال قبل، ورزش اسکی را ابداع کردند (البته شاید روس‌های باستان قبل از آنها این کار را کرده بودند). در زمان وایکینگ ها، اقوام «نورس»، اسکی را به عنوان روش مناسبی برای جابه‌جایی و نوع محبوبی از تفریح می‌دانستند. آنها حتی رب‌النوع اسکی داشتند و آن را ستایش می‌کردند.

  وایکینگ ها هرگز بخشی از یک گروه متحد نبودند

  وایکینگ ها

  وایکینگ ها به همکاری با هم اعتقادی نداشتند. در واقع آنها احتمالا حتی خود را وایکینگ نمی‌نامیدند؛ این واژه به تمام اقوام ساکن منطقه‌ی اسکاندیناوی که در سفرهای دریایی شرکت می‌کردند، گفته می‌شد. در زمان وایکینگ ها ، منطقه‌ای که اکنون کشورهای دانمارک، نروژ و سوئد را تشکیل می‌دهد، محل زندگی قبیله‌های فراوانی بود که هر کدام توسط رئیس قبیله‌ی خود رهبری می‌شد. این اقوام در مواقعی که سرگرم غارت سواحل خارجی نبودند، با هم می‌جنگیدند.

  اشراف‌زادگان وایکینگ ترجیح می‌دادند بور باشند!

  وایکینگ ها

  مردان مو سیاه وایکینگ، برای این که مطابق ایده‌آل‌های زیبایی شناسانه‌ی فرهنگ خود به نظر برسند، با صابون‌های قدرتمندی موهای خود را می‌شستند تا رنگش برود. در بعضی مناطق، رنگ ریش‌هایشان را هم می‌بردند. این احتمال وجود دارد که این کارها به وایکینگ ها کمک می‌کرد بر مشکل بزرگ‌تری غلبه کنند: شپش!

  وایکینگ ها به خاطر بهداشت عالی شان معروف بودند

  وایکینگ ها

  در کنار پارو زدن در قایق‌ها و بریدن سر دشمنان، مردان وایکینگ ها چه کارهای دیگری می‌کردند؟ در حفاری‌های مناطق باستانی متعلق به دوره‌ی وایکینگ ها وسایلی مانند موچین، ریش تراش، شانه، گوش پاک‌کن از جنس استخوان و شاخ پیدا شده است. وایکینگ ها همچنین دست‌کم هفته‌ای یک بار -بسیار بیشتر از دیگر اروپاییان آن زمان- حمام می‌کردند و از آب تنی در چشمه‌های آب گرم لذت می‌بردند.

  وایکینگ ها جنازه‌ی خود را در قایق دفن می‌کردند

  وایکینگ ها

  هیچ شکی وجود ندارد که وایکینگ ها عاشق قایق‌ها و کشتی‌هایشان بودند. به همین دلیل دفن شدن در کشتی یا قایق برای آنها افتخار بسیار بزرگی بود. براساس اعتقادات آیین اقوام نورس، جنگجویان شجاع پس از مرگ، وارد زندگی سرشار از جشن و شادی و قلمرویی با شکوه می‌شدند و این‌طور تصور می‌شد که کشتی با قایق که در طول زندگی در خدمت آنها بوده است، کمکشان می‌کند تا به مقصد نهایی خود برسند. بنابراین مردان و زنان برجسته به همراه جنگ افزارها ، اشیای با ارزش و قیمتی و حتی بردگانشان در کشتی یا قایق دفن می‌شدند که این وسیله یا بعدا سوزانده و یا به خاک سپرده می‌شد.

  مردان وایکینگ بیشتر وقتشان را کشاورزی می‌کردند

  مردان وایکینگ بیشتر وقتشان را کشاورزی می‌کردند بیشتر مردان وایکینگ به جای شمشیر، داس در دست داشتند. بعضی از آنها راهزنان بی‌عاطفه‌ای بودند که فقط برای غارت و آتش زدن روستاها سوار قایق‌هایشان می‌شدند، اما بیشترشان، دست‌کم در بخشی از سال، در صلح و صفا غلات می‌کاشتند. آن ها همچنین در مزرعه های کوچکشان و معمولا فقط به میزان مورد نیاز خانواده ی خود، گاو ،بز، خوک و گوسفند پرورش می دادند.

  بیشتر مردان وایکینگ به جای شمشیر، داس در دست داشتند. بعضی از آنها راهزنان بی‌عاطفه‌ای بودند که فقط برای غارت و آتش زدن روستاها سوار قایق‌هایشان می‌شدند، اما بیشترشان دست‌ کم در بخشی از سال، در صلح و صفا غلات می‌کاشتند. آنها همچنین در مزرعه های کوچکشان و معمولا فقط به میزان مورد نیاز خانواده‌ی خود، گاو ،بز، خوک و گوسفند پرورش می‌دادند.

  وایکینگ ها در تجارت فعال بوده‌اند

  بسیاری از وایکینگ ها از طریق تجارت برده، ثروتمند شدند. آنها هنگام غارت مناطق تحت اختیار اقوام آنگوساکسن ، سلت و اسلاو، مردان جوان و زنان را به بردگی می‌گرفتند. این افراد که بنده نامیده می‌شدند، در بازارهای بزرگ برده‌فروشی در مناطق مختلف اروپا و خاورمیانه فروخته می‌شدند.

  زنان وایکینگ دارای بعضی حقوق اولیه بودن

  دختران وایکینگ در دوازده سالگی ازدواج می‌کردند و زمانی که شوهرشان به سفرهای ماجراجویانه یا حملات غارتگرانه می‌رفتند، مسئولیت آنها را به عهده می‌گرفتند. با وجود این، آنها از دیگر زنان هم‌عصرشان آزادی بیشتری داشتند. آنها تا زمانی که به بردگی گرفته نمی‌شدند، می‌توانستند ارث ببرند، تقاضای طلاق کنند و اگر ازدواجشان پایان یافت، مهریه‌ی خود را مطالبه کنند.


برچسب ها: 8 ، نکته ، جالب ، که ، باید ، در ، مورد ،